Verslas

Klaipėdoje įrenginėjama pažangiausia pasaulyje alaus linija

Vasaros pradžioje Klaipėdoje duris atvers alaus kultūros erdvė „Švyturys Brewery“ – čia po vienu stogu tilps gastrobaras, parduotuvė, renginių bei degustacijų salės, o svarbiausia – visiškai nauja ir moderni kraft alaus linija. Būtent joje dabar darbuojasi vokiečių įmonės „Esau & Hueber“ darbininkai – jie baigia montuoti įrangą, kuri „Švyturys Brewery“ pavers išskirtiniausia šalies bei viso regiono kraft alaus darykla.

„Tai bus pažangiausia kraft alaus linija. Joje naujausi standartai suderinti su techniniu lankstumu, o tai reiškia, kad „Švyturys Brewery“ aludarių išradingumas, fantazija bei meistriškumas galės visiškai atsiskleisti. Sukūrėme techninę daryklos koncepciją bei įrenginius – juos dabar ir montuojame.

Didžiuojamės, kad esame šio projekto dalyviai ir dedame vieną kertinių jo akmenų“, – sako „Esau & Hueber“ projektų valdymo vadovas Christian Geib, kurio atstovaujama šeimyninė įmonė aludarystės pasaulyje veikia jau 350 metų.

Naujovė tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje

Kalbėdama apie naujosios kraft alaus linijos ypatumus bei įrangą, „Švyturys Brewery“ vadovė Džuljeta Armonienė pirmiausiai mini „Esau & Hueber“ sukurtą ekstraktorių.

„Apynių ekstraktorius – naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Tokie pramonei pritaikyti įrenginiai pasirodė tik maždaug prieš 5 metus. Europoje juos gamina vos dvi įmonės“, – sako aludarė.

Anot jos, ekstraktorius suteikia naujas alaus prisodrinimo aromatais galimybes. „Sausojo apyniavimo technologija itin populiari visame kraft alaus pasaulyje. Tai procesas, kuomet apyniai dedami jau po pagrindinės fermentacijos – taip alui suteikiamas stiprus ir ryškus aromatas.

Dabar yra labai daug aromatinių apynių rūšių – tuo ypač garsėja Amerika. Iš apynio galima išgauti ir, tarkime, juodojo serbento ar net visos vaisių puokštės kvapus. Kontaktuodami su deguonimi, apyniai greitai praranda aromatus, tačiau ekstraktoriuje alus, be kontakto su deguonimi, nuolat cirkuliuojamas per apynius. Ši technologija – tai nauja pakopa kuriant tikrai aromatingą gėrimą“, – pasakoja pašnekovė.

Brandinimas – ir statinėse

Dž. Armonienės teigimu, ekstraktoriuje taip pat gali būti naudojamos ir sėklos, pupelės, arbatos bei visos kitos skonių suteikiančios medžiagos – ši galimybė ypač aktuali kraft darykloms, kurios nuolat stengiasi išvirti originalų, netikėto, o kartais net neįtikėtino skonio alų.

Tiesa, „Švyturys Brewery“ virs ir tradicinį alų, todėl darykloje įrengti ir standartiniai alaus filtrai, be kurių paskutiniame gamybos etape negalima apsieiti verdant tradicines alaus rūšis.

Darykloje įrengiamas ir brandinimo rūsys – jame alus bus brandinamas medinėse, unikalų skonį suteikiančiose statinėse. Tačiau taip bus ruošiamas tik proginis ir išskirtinis alus, kurio galima bus įsigyti ne kiekvienoje parduotuvėje.

Įrenginiai vokiečiams gaminti ir Alytuje

Nors daryklos įrenginius tiekia ir montuoja Vokietijos įmonė, tačiau dalis įrangos pagaminta Lietuvoje.

„Pagaminome 42 nerūdijančio plieno talpyklas. „Švyturys Brewery“ nėra didelė pramoninė darykla – tai kraft alaus darykla, todėl čia galioja tokie patys aukšti reikalavimai, kaip ir mini daryklose. Tas ypač pasakytina apie talpų estetinę išvaizdą – juk jos bus lankytojams atviroje erdvėje“, – sako Alytuje įsikūrusios gamyklos „Astra“ vadovas Vaidas Liesionis. Jo įmonė yra pagaminusi talpas darykloms Vokietijoje, Šveicarijoje, Anglijoje, Suomijoje, Švedijoje, Ukrainoje, Latvijoje, Estijoje ir kitur.

Pašnekovas pasakoja, kad „Švyturys Brewery“ buvo gaminamos palyginti nedidelės talpyklos – iki 20 m³, kai tuo metu pramoninių daryklų talpos svyruoja nuo 50 m³ iki 100 m³. Talpyklų gamyba truko 4 mėnesius, tačiau prieš tai dar pusmetį vyko projektavimo darbai. V. Liesionio teigimu, užsakovas buvo labai reiklus, todėl vien vizualinių standartų derinimas su „Esau & Hueber“ truko maždaug 4 mėnesius.

Parengta pagal pranešimą spaudai

 

Žymos
Back to top button
Close
Close