Pradžia Verslas Investuotojų plėtra augino Klaipėdos LEZ reikšmę pajūrio ekonomikai

Investuotojų plėtra augino Klaipėdos LEZ reikšmę pajūrio ekonomikai

6 minutė(s) skaitymo
0
255
Klaipedos LEZ

Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) praėjusių metų pabaigoje buvo sukaupta 498 mln. EUR tiesioginių užsienio investicijų (TUI), o tai sudaro 60,1% visų Klaipėdos miesto ir 44,7% Klaipėdos apskrities tiesioginių užsienio investicijų, rodo naujai paskelbti Statistikos departamento duomenys. Per metus 3 proc. punktais išaugo Klaipėdos LEZ investicijų svoris miesto tiesioginių užsienio investicijų portfelyje ir beveik 5 proc. punktais apskrityje.

Paskutiniais Klaipėdos LEZ duomenimis, laisvojoje ekonominėje zonoje veikiantys investuotojai per 2016-uosius į įrangą ir infrastruktūrą investavo daugiau kaip 12,5 mln. EUR. Daugiau kaip milijoną eurų į plėtrą pernai investavo plastikų pramonės kompanijos UAB „Retal Lithuania” ir UAB „Orion Global PET”, taip pat automobilių pramonės kompanijos UAB „Yazaki Wiring Technologies Lietuva” ir UAB „Be-Ge Baltic” bei naftos ir dujų pramonės įrangos gamintoja, „General Electric” grupės narė UAB „Advantec Lietuva”. Įmonės per šį laikotarpį kūrė ir naujas darbo vietas: jų skaičius išaugo daugiau kaip 200 – nuo 1890 iki 2100. Iš viso Klaipėdos LEZ teritorijoje veikiančiose bendrovėse šiuo metu dirba per 4000 darbuotojų arba statistiškai kas 20-as darbingo amžiaus klaipėdietis.

Statistikos departamento duomenimis, visas Klaipėdos miesto TUI portfelis 2016-ųjų pabaigoje sudarė 828,5 mln. EUR, o Klaipėdos apskrityje – 1,114 mlrd. EUR. Per metus su 12 mln. EUR naujų tiesioginių užsienio investicijų Klaipėdos LEZ savo svorį miesto TUI portfelyje padidino nuo 57% iki 60%, o apskrityje – nuo 40% iki 45%, o tai yra viena didžiausių įtakų savo miestui ir apskričiai tarp Lietuvoje veikiančių laisvųjų ekonominių zonų.

„Skaičiuojame, kad 4 iš 5 Klaipėdos LEZ investuotojų jau per pirmuosius dvejus metus viršija savo pradinius plėtros planus – su šia sėkme dažniausiai ir yra susijusi jų tolimesnė plėtra. Mūsų užsienio kapitalo įmonės aktyviai plėtėsi ne tik praėjusiais metais, bet ir šiemet. Jau turime žinių ir apie kai kurių plėtros planus 2018-iesiems. Tos žinios mums pačios geriausios. Jos taip pat yra labiausiai laukiamos, nes rodo, kad vystome laisvąją ekonominę zoną tinkama linkme ir pateisiname nuolat augančius jau čia įsikūrusių investuotojų lūkesčius”, – sako Eimantas Kiudulas, Klaipėdos LEZ generalinis direktorius.

Esamų investuotojų plėtra svarbi regionui ne tik dėl sukuriamų darbo vietų ir sumokamų mokesčių. Jie taip pat lemia naujus užsakymus bei darbo vietas Klaipėdos regiono ir visos Lietuvos aptarnaujančioms įmonėms bei tiekėjams: vien per 2016-uosius LEZ kompanijos iš Lietuvos bendrovių nusipirko prekių ir paslaugų už daugiau kaip 200 mln. EUR. Su investuotojų veikla susijusios ir dauguma kitų LEZ teritorijoje įsikūrusių įmonių smulkių ir vidutinių įmonių veikla, kurių joje šiandien per 100.

– – – – –
Klaipėdos LEZ savo veiklą vykdo nuo 2002 m. ir yra pirmoji iš šiuo metu šalyje veikiančių šešių laisvųjų ekonominių zonų. 412 h ploto zonos specializaciją plastiko, elektronikos prietaisų, plieno konstrukcijų gamybos, taip pat energetikos, metalo apdirbimo srityse nulėmė teritorijos lokacija, regiono darbo jėgos kvalifikacija ir vystoma infrastruktūra. Šiandien Klaipėdos LEZ yra didžiausia laisvoji ekonominė zona Lietuvoje pagal pritrauktų investicijų ir sukurtų darbo vietų skaičių. Baltijos šalių regione Klaipėdos LEZ išsiskiria savo paslaugomis, kurios leidžia investuotojams sustartuoti ypač greitai. Šiemet už tai jį pelnė įvertinimą viso pasaulio laisvųjų ekonominių zonų apdovanojimuose, organizuojamuose „Financial Times” leidinio „FDI Magazine”.

Sutartis dėl veiklos Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje šiuo metu yra pasirašiusios 27 įmonės. Du trečdaliai bendrovių – užsienio kapitalo. Didžioji dalis teritorijoje gaminamos produkcijos yra skirta eksportui.

Parengta pagal pranešimą spaudai

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  Aidas
Rodyti daugiau Verslas