Pradžia Pramogos Parodos „Akropolyje” atidaroma detektyvą primenanti paroda

„Akropolyje” atidaroma detektyvą primenanti paroda

3 minutė(s) skaitymo
0
559
Krabas

„Nusikaltėlis ar auka?” Tokiu netikėtu, intriguojančiu įžanginiu žodžiu šiandien, liepos 25 d. Jūrų muziejus atitaro „Akropolio” prekybos centre Klaipėdoje, prie knygyno „Pegasas” .

Muziejaus direktorė Olga Žalienė sako, kad visame pasaulyje muziejais išeina iš savo ribų ir drąsiai žengia į netikėtas erdves.
– Rengti parodą prekybos centre Jūros šventės metu – jau tampa gera tradicija,- sako direktorė. – Tokiu ayveju ieškomas ir kitoks parodos pateikimo būdas.
„Nusikaltėlis ar auka?” – tai vieno eksponato iš muziejaus jūrų gamtos rinkinio paroda, pateikta, kaip detektyvinė istorija. Lankytojai prašomi padėti išnarplioti bylą, kurioje kaltinamasis – Kamčiatkos krabas. Istorija parsidėjo labai seniai – 1930 m., Sovietų sąjungai išsikėlus tikslą užveisti šią komerciškai naudingą rūšį Barenco jūroje. Eksperimentas trūko tris dešimtmečius, bet nebuvo sėkmingas – gyvūnai neišgyvendavo kelionės.
Tačiau 1960 m., skyrus eksperimentui dar apie 300 000 dolerių, pavyko šiuos gyvūnus sėkmingai perkelti. Per keturiasdešimt metų Kamčiatkos krabas išplito į Vakarus išilgai Finmarko pakrantės Rusijos mokslininkai tikina, kad krabai jau pasiekė tolimiausią rytinę ribą – Barenco jūrą, o į Vakarus jie gali pasiekti net Gibraltarą.. Nuo 1995 metų šių krabų populiacija išaugo šešis kartus. Vien Barenco jūroje jų yra apie 12 milijonų! Šis krabas yra visaėdis plėšrūnas. Todėl yra pavojingas biologinei įvairovei. Nevaldomai plintanti Kamčiatkos krabų populiacija kelia grėsmę natūraliai Barenco jūros ekosistemai, naikina komerciškai vertingus šukučių klodus. Krabo kiaukute mėgsta veistis dėlės, platinančios menkėms pavojingos ligos užkratą.

Iki 2002 m. komercinė krabų žvejyba Barenco jūroje buvo uždrausta. 1970 m. Sovietų sąjungos prašoma Norvegija įsipareigojo nežvejoti šių krabų, kol jie neįsitvirtins. Dabar šių krabų komercinės žvejybos kvotos kasmet didėja.

Paroda pristato visą šitą, gantai brangiai kainuojantį eksperimentą, ir vienintelį eksponatą – sausai preparuotą Kamčiatkos krabą iš Japonų jūros. Parodos dizainą sukūrė dailininkas Andrius Lekštutis. Paroda veiks iki rugpjūčio 15 d.

Rodyti daugiau susijusių straipsnių
Rodyti daugiau  Aidas
Rodyti daugiau Parodos