Naujienos

Vogti telefoną neliks prasmės – tokius įrenginius blokuos mobiliojo ryšio operatoriai

Didžiausios Lietuvos telekomunikacijų bendrovės „Bitė Lietuva“, „Tele2“ ir „Telia Lietuva“ jungiasi prie tarptautinės iniciatyvos keistis vogtų ar pamestų telefonų IMEI numeriais. Tai reiškia, kad jei į vogtą ar pamestą telefoną įdėsite SIM kortelę, įrenginys bus blokuojamas ir neveiks.

Ketvirtadienį trys mobiliojo ryšio paslaugas teikiančios bendrovės pasirašė sutartį su duomenų analizės ir dirbtinio intelekto sprendimų kūrėja „Scorify“, kuri vystys vieningą ir viešą blokuojamų IMEI numerių duomenų bazę.

Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojo Andžejaus Roginskio, „mobilus telefonas jau seniai tapęs labai svarbia žmonių gyvenimo dalimi, todėl jo praradimas žmogui yra labai skaudus. Ir nors pastebimas mobiliojo ryšio telefono vagysčių mažėjimas, tačiau naujų įr modernių mobiliųjų telefonų kainos yra pakankamai didelės, todėl žmogus patiria ir nemažai materialinių nuostolių. Todėl su operatoriais sutarėme, neapsiriboti vogtų telefonų blokavimu, bet įgyvendinat policijos siūlymą žengti modernesnį ir efektyvesnį žingsnį – blokuoti visus įrenginius, kurių identifikacinis kodas neatitiks teisėtų reikalavimų, kitaip kalbant bus pakeistas neteisėtų būdu. Sutarta tai įgyvendinti per tris mėnesius – sako A. Roginskis

Policijos duomenimis, per metus pavagiama tūkstančiai mobiliojo ryšio telefonų. 2016 m. – 3103, 2017 m. – 2348, 2018 m. I ketv. – 393. Vogti telefonai dažnai naudojami darant ir kitas nusikalstamas veikas, ypatingai sukčiaujant.

Analizuojant telefonų vagysčių vietas, nustatyta, kad didžioji dalis vagysčių įvykdyta lankomose ir atvirose vietose, gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose.

Tarp lankomų vietų pasižymėjo maitinimo įstaigos (kavinės, barai, klubai), švietimo ir ugdymo įstaigos (mokykla), prekybos įmonės (parduotuvės ar PC), turgus ir įvairūs organizuojami renginiai (kultūros, sporto, pramogų ar kitokio laisvalaikio).

Telefonų vagystės atvirose viešose vietose dominavo gatvės, automobilių stovėjimo aikštelės, daugiabučių kiemai, viešojo transporto stotelės, parkai.

„Naujoji sistema leis ryšio operatoriams tarpusavyje keistis Lietuvoje bei užsienyje vogtų, pamestų ar apgaule įgytų telefonų IMEI numeriais. Lietuvos operatoriai sistemoje matys ne tik vieni kitų pateiktus IMEI numerius, kuriuos blokuos, o ir IMEI numerius, pateiktus daugiau nei 140-ies ryšio operatorių visame pasaulyje. Vogtų telefonų IMEI pasieks ir užsienio operatorius, kurie blokuos naudojimąsi šiais telefonais savo šalyse. Tai reiškia, kad iš kuprinės Lietuvoje ištrauktas telefonas neveiks su britiška SIM kortele, o Didžiojoje Britanijoje prarastas įrenginys neveiks Lietuvoje“, – teigia Žilvinas Milerius, „Scorify“ direktorius.

Tarptautinės ryšio operatorius vienijančios asociacijos GSMA duomenimis, JAV ryšio operatoriams pradėjus keistis vogtų telefonų IMEI ir juos blokuoti, telefonų vagysčių skaičius San Franciske sumažėjo 50 procentų.

Šiuo metu jau veikia pilotinis sistemos portalas www.manoimei.lt, kuriame galima įsitikinti, ar įrenginys užsienio operatorių nėra įtrauktas į vogtų ar pamestų įrenginių registrą. Paaiškėjus, kad įrenginys buvo vogtas ar pamestas, Lietuvos ryšio operatorių tinkluose jis bus pradėtas blokuoti po 3 mėnesių. Lietuvos ryšio operatoriams į registrą įtraukus naujus IMEI kodus, mobiliojo ryšio operatoriai apie tai informuos telefonų savininkus, jog jie turėtų galimybę įsigyti naują įrenginį.

Pasak Ž. Milerio, ypatingą dėmesį IMEI pasitikrinimui turi skirti gyventojai, kurie telefonus įsigijo iš nepažįstamų privačių asmenų, pavyzdžiui, per skelbimų portalus.

Parengta pagal pranešimą spaudai

Žymos
Back to top button
Close
Close